Montaż instalacji LPG. Zalety, zastosowanie i serwis

autogaz

Coraz więcej kierowców decyduje się na autogaz. Wynika to z wielu czynników – wpływ na samochód oraz opłacalność instalacji gazowej wraz z nieustannie rosnącymi cenami benzyny. Niezwykle ważny jest serwis instalacji gazowej, aby nie stworzyć zagrożenia na drodze. Czy instalacje gazowe faktycznie wiążą się z korzyściami dla kierowców?

Montaż instalacji gazowej

Montaż instalacji gazowej to nie tylko jedna wizyta w specjalistycznym warsztacie. Warsztat musi wydać: certyfikat za zbiornik lpg, świadectwo homologacji montażu i rachunek za wykonana usługę. Te dokumenty są niezbędne w wydziale komunikacji. Potwierdzają one, iż auto jest dostosowane do zasilania gazem. Bez tego wpisu grozi nawet kara.

montaż LPG

Serwis instalacji gazowej – na czym polega?

Serwis lpg polega na obowiązkowych badaniach technicznych, które trzeba przechodzić co roku. Zaleca się, aby przeprowadzać także diagnostykę stanu instalacji w celu wykrycia bądź usunięcia ewentualnych usterek. Zwykle warsztat ustala częstotliwość tego procesu, w którym wykonano montaż lpg. Zachęca się, aby taką usługę zlecić albo raz w roku, albo po przejechaniu 10 000 kilometrów.

Instalacja lpg wymaga, aby wymieniać filtr fazy ciekłej, który oczyszcza gaz w płynnym stanie przepływając ze zbiornika do reduktora i filtr fazy lotnej odpowiadający za czystość gazu, który jest kierowany z reduktora aż do wtrysków lpg. Podczas wymiany należy oczyścić dodatkowo reduktor.

Serwis lpg polega też na sprawdzeniu szczelności instalacji wraz z jej wszystkimi połączeniami. Dzięki temu można wcześniej wykryć ewentualne ulatnianie się gazu. Niewątpliwe jest, aby zweryfikować dodatkowo przewody i ich połączenia. System elektroniczny wraz z prawidłowościami ustawień też trzeba dokładnie zweryfikować. Auto-gaz wiąże się również z częstszą kontrolą instalacji elektrycznej.

serwis LPG

Jaki wybrać serwis instalacji lpg?

Zlecając serwis instalacji gazowej trzeba udać się do Stacji Kontroli Pojazdów z oznaczeniem „c”. Badania samochodów są właściwie przystosowane do zasilania gazem. Zwykle taką informację można odczytać na szyldzie lub w internecie. Podczas badania technicznego lpg niezbędne jest okazanie takich dokumentów jak: dowód rejestracyjny i dokumenty z warsztatu. Diagnosta nie może przedłużyć ważności badania technicznego bez wbitej informacji w dowodzie o legalizacji instalacji.

auto-gaz

Auto-gaz i jego zalety

Autogaz oznacza wyższy stopień czystości. Jego duża liczba oktanowa wskazuje na to, iż pojazd jest odporniejszy na stukowe spalanie w porównaniu do standardowej benzyny. Mniejsza emisja spalin wynika z pozbawienia siarki i nie wydzielania się sadzy w trakcie spalania. W silniku nie występuje wtedy zjawisko kondensacji ciekłego paliwa na ścianach cylindrów. Instalacja gazowa nie wywołuje osadów, które mogłyby zanieczyszczać olej silnikowy.

Jedną z kluczowych zalet jest przede wszystkim opłacalność instalacji gazowej podczas jej użytkowania. W obecnych czasach lpg jest tańsze od benzyny niemal o 100%! Odczuwają to przede wszystkim kierowcy, którzy na co dzień pokonują znacznie dłuższe trasy. Dla nich to jedyne rozsądne i oszczędne rozwiązanie. Poniesiony koszt instalacji gazowej z pewnością zwróci się wraz z upływem miesięcy.

Instalacje gazowe – podsumowanie

Połączenie wielu generacji wraz z wiedzą doświadczonych fachowców sprawi, że instalacje gazowe idealnie sprawdzają się w większości modelach – niekoniecznie tylko z bezpośrednim wtryskiem. Kluczowe jest, aby wybrać zaufany i polecany warsztat, w którym pracownicy odpowiedzą na wszelkie nurtujące nas pytania i przede wszystkim fachowo wykonają zleconą usługę. Sama cena lpg nie stanowi jednej i najważniejszej kwestii. Instalacja lpg musi być odpowiednio zamontowana.

Jeżeli chcecie założyć lub serwisować swoją instalację gazową w samochodzie, zajrzyjcie na stronę naszego Partnera: Energy Gaz Polska

Możesz również polubić