Szkółka roślin. Co musisz wiedzieć?

szkółka roślin

Szkółka roślin zajmuje się głównie uprawą wskazanych roślin zanim trafią one do naszego ogrodu. Każdy, kto urządza ogród wybiera nieco większe rośliny. Gospodarstwo szkółkarskie zajmuje się nimi najpierw, czyli od samego „początku” ich powstania. Na czym dokładniej zatem polega szkółka drzew i jakie rośliny można tam spotkać? Dlaczego warto wybrać krzewy oferowane przez gospodarstwo szkółkarskie?

Szkółka roślin i jej działalność

Szkółka roślin tworzy jakby gospodarstwo rolne. Na niej odbywa się hodowla krzewów. Dokładnie w tego typu miejscach część roślin dopiero kiełkuje z pojedynczych nasionek albo rozmnaża się za pośrednictwem pędów bądź kłączy. Hodowla roślin wymaga opieki sprawowanej przez osoby z odpowiednią ku temu wiedzą.
Szkółkarstwo jako produkcję drzew i krzewów można podzielić m.in. na szkółkę roślin. To wydzielona powierzchnia, gdzie produkuje się materiał sadzeniowy i rośliny. Celem jest ich sprzedaż w niedalekiej przyszłości.

szkółka roślin

Dlaczego warto korzystać z roślin z gospodarstwa szkółkarskiego?

Warto zwrócić uwagę, iż najlepiej korzystać z roślin oferowanych właśnie przez gospodarstwo szkółkarskie. Kluczowe jest to, że roślinami zajmują się tam tylko osoby z odpowiednią i pomocną wiedzą w wykonywanej pracy na co dzień. Wiedzą one m.in. jakie dokładnie warunki wymagają poszczególne rośliny do prawidłowego wzrostu. Ta wiedza jest ważna choćby podczas wysiewu czy też rozmnażania przez kłącza albo szczepki. Ponadto, szkółkarze nieustannie monitorują daną uprawę, dzięki czemu reagują oni wtedy, kiedy rośliny zostaną zaatakowane przez różnorodne choroby albo szkodniki, co może zagrażać nawet obumarciem.

Szkółka roślin to również gwarancja, że jej produkty są właściwie odżywiane oraz hartowane. Dzięki temu każdy, kto skorzysta z oferty takiej hodowli krzewów będzie miał pewność, że może cieszyć się odpowiednim wzrostem i pięknem nawet pojedynczej roślinki.

Jakie rośliny oferuje gospodarstwo szkółkarskie?

Gospodarstwo szkółkarskie oferuje różnorodne rośliny. Przykładem jest amelanchier lamarckii. Ta świdośliwa kanadyjska jest dużym i rozłożystym krzewem o wielopniowej i luźnej koronie. Może ona osiągać nawet 5 m wysokości. Młode liście są najpierw czerwonawe, a wraz z upływem czasu stają się one zielone. Amelanchier lamarckii kwitnie najczęściej w kwietniu. Można wówczas wtedy dostrzec ogromną ilość białych ozdobnych kwiatów. Po okresie zapylenia przez owady, powstają smaczne i jadalne, a także zdrowe i czerwone owoce. Ciekawe jest to, że posiadają one liczne oraz cenne składniki, jak np. błonnik, potas, żelazo bądź białko, a także witaminy z grupy B.
W lecie występują jadalne i słodkie owoce o wielkości borówki amerykańskiej. Dojrzewają one na przełomie czerwca-lipca. Z czasem ciemnieją one, a następnie można je spożywać albo bezpośrednio z krzaka albo przerobić np. na dżemy, nalewki itd.

amelanchier lamarckii

Amelanchier lamarckii jest tolerancyjną rośliną w stosunku do danego podłoża. To oznacza, iż tego typu roślina oferowana przez szkółkę roślin świetnie rośnie na większości ogrodowych gleb i jest odporna na suszę, a nawet zanieczyszczenie powietrza. Świdośliwa kanadyjska wymaga słonecznego do nieco zacienionego stanowiska i jest ona odporna na mróz. Amelanchier lamarckii można sadzić w przydomowych ogrodach albo na terenie zieleni miejskiej. Bardzo ważne jest, aby nie sadzić tej rośliny w pobliżu lasów albo na otwartym krajobrazie czy nawet na chronionym terenie ze względu na to, że świdośliwę kanadyjską uznaje się na lokalnie inwazyjny gatunek m.in. w Polsce, Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Możesz również polubić