Jak dbać o psa i jego sierść?

dbanie o psa

Piękna i błyszcząca sierść u naszego psa świadczy o jego dobrej kondycji i zdrowiu. To także powód do dumy dla właściciela. Co jednak zrobić, kiedy nasz czworonożny przyjaciel nie przypomina tego z okładek magazynów, a jego sierść jest matowa i wypada garściami? Tej sytuacji należy się koniecznie przyjrzeć. Powodów, którymi może być to spowodowane, jest wiele, warto więc zagłębić się w to zagadnienie i zadać sobie pytanie, jak prawidłowo dbać o sierść psa?

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o sierści naszego psa

Nieraz mylnie wydaje nam się, że jeśli chodzi o sierść psów, możemy wyodrębnić dwie kategorie: rasy krótkowłose i długowłose. Niestety ta kwestia jest nieco bardziej skomplikowana. Istnieje wiele podziałów, jednak do najczęściej wymienianych zaliczyć można psy z sierścią: szorstką, długą, gładką, jedwabistą i kręconą. Występują także psy bezwłose, jak na przykład grzywacz chiński. Nasi podopieczni mogą mieć sierść składającą się z jednej warstwy, przy której nie występuje podszerstek oraz sierść dwuwarstwową, w skład której wchodzi długi włos okrywowy i podszerstek. Każdy z wymienionych rodzajów sierści charakteryzuje się nieco innymi właściwościami i tym samym wymaga odmiennych zabiegów pielęgnacyjnych. Niewłaściwe ich przeprowadzenie lub nieodpowiednio dobrane preparaty mogą przekładać się na złą kondycję włosa, a nawet skóry psa.

psi fryzjer

Zabiegi pielęgnacyjne dla psa

Wiemy już, że pielęgnacja psa zależna jest od rodzaju jego sierści. Prześledźmy jednak, jakie zabiegi najczęściej wykonywane są u psów. Podstawowym i często niezastąpionym elementem jest szczotkowanie. Wykonuje się je w celu usunięcia martwych włosów oraz oczyszczenia naskórka. Czynność tę w zależności od rasy powinno się powtarzać minimum raz w tygodniu. W celu prawidłowego czesania naszego pupila warto zaopatrzyć się w specjalistyczne szczotki i grzebienie dla psów dostępne na stronie naszego sklepu internetowego.

Proces wyrastania i wypadania włosów jest nieustanny, dlatego też nie należy się tym martwić. Naszą uwagę powinien zwrócić uwagę fakt, gdy pies się drapie i nadmiernie wypada mu sierść. Może to być spowodowane również naturalnym procesem linienia, podczas którego dochodzi do wymiany sierści. Możemy zaobserwować to zwykle w okresie jesienno-wiosennym przez okres około 4-6 tygodni. W tym czasie konieczne jest codzienne czesanie psa. Jeżeli jednak czas ten się wydłuża, pojawia się w innych porach roku lub też niepokoi nas coś w zachowaniu psa, warto problem skonsultować z lekarzem weterynarii. Nadmierna utrata włosów może być bowiem także symptomem różnego rodzaju chorób i dolegliwości.

Drugim z częstych i powszechnie praktykowanych zabiegów pielęgnacyjnych u psów jest kąpiel. Oczywiście także w tym przypadku zarówno częstość powtarzania, jak i dobór odpowiednich preparatów zależny jest od rodzaju sierści. Kąpiel nie zawsze należy do ulubionych czynności naszych podopiecznych. Istnieje jednak kilka wskazówek, dzięki którym zabieg ten może okazać się nieco znośniejszy. Pamiętajmy, aby w miarę możliwości kąpać psa wieczorem, po ostatnim spacerze. Nieco zmęczony i bardziej zrelaksowany będzie bardziej skłonny do współpracy. Temperatura wody powinna oscylować wokół 35-38 stopni Celsjusza. Postarajmy się także o spokojną, bezstresową atmosferę, chwalmy psa i pokażmy mu, że nic mu nie grozi. Posiadając bohaterskiego czworonoga, który nie boi się kąpieli, jak też takiego, który podchodzi do tego zabiegu z rezerwą, warto zaopatrzyć się w pyszne przysmaki i wręczyć mu w nagrodę.

psia sierść

Pielęgnacja sierści naszego psa

Znamy już podstawowy zarys pielęgnacji oraz jego podstawowe założenia. Czas teraz na przyjrzenie się potrzebom psów w zależności od rodzaju sierści. Najłatwiejsze w pielęgnacji są oczywiście psy z krótką i gładką sierścią, jaką obserwujemy m.in. u Bokserów. W tym przypadku do czesania najlepiej sprawdzi się rękawica lub też gumowe zgrzebło. Zabieg wykonywany w ten sposób nie podrażni skóry, wprost przeciwnie – pozwoli na nawilżenie sierści i poprawę krążenia poprzez masaż.

Nieco trudniejsza sytuacja występuje u psa z długą sierścią. Warto wyposażyć się w tym przypadku w delikatną szczotkę lub rozczesywacz ułatwiający usunięcie poplątanych włosów. Pamiętajmy też, że zabieg ten szczególnie u dużych ras długowłosych należy wykonywać codziennie. Jest również bardziej czasochłonny – prawidłowe wyczesanie psa typu Nowofundland potrafi trwać około godziny.

Psy z kręconą sierścią, takie jak Pudle, mają pozytywną stronę – nie linieją. Nie oznacza to jednak, że na ich pielęgnację nie musimy zwracać uwagi. Tego rodzaju psy wymagają częstych kąpieli oraz regularnego strzyżenia, co około 6-8 tygodni. Nie można także zapominać o czesaniu. Do tego typu sierści stworzone zostały specjalnego typu szczotki nazywane pudlówkami.

Nieodpowiednio dobrana pielęgnacja lub jej zaniedbanie jest szczególnie widoczne u psów z sierścią jedwabistą. Ten rodzaj włosa obserwowany np. u Charta Afgańskiego bezwzględnie wymaga częstego szczotkowania. W wyniku jego braku sierść szybko się plącze, powodując nieestetyczne kołtuny. Pamiętajmy, że to bardzo delikatny rodzaj włosa, dlatego też powinno się używać miękkich szczotek i grzebieni. Nie należy zapominać, że psy tego typu należy poddawać regularnemu zabiegowi trymowania, mniej więcej co około 3 miesiące. U niektórych z nich, m.in. Yorków, strzyżenie powinno odbywać się 4 razy do roku. W tym miejscu koniecznie polecamy zapoznanie się z ofertą “Psiego Fryzjera”, świadczącego profesjonalne usługi pielęgnacyjne.

Specjalne preparaty do sierści naszego psa

Bywają takie momenty, w których sierść psa lub jego skóra wymagają specjalnej troski. Tak dzieje się np. w przypadku szczeniąt. Ich delikatna, dopiero dojrzewająca skóra nie jest przygotowana na duże stężenie składników odżywczych zawartych w preparatach dla psów dorosłych. Stąd więc producenci wprowadzili na rynek specjalne serie szamponów i odżywek przeznaczonych dla najmłodszych pupili. Szeroka gama produktów pozwala na odnalezienie takich, które mogą pomóc w przezwyciężeniu niektórych trudności, m.in.: szampony przeciw pasożytom, szampon do skóry suchej psa lub też szampon z właściwościami regeneracyjnymi. Jeśli zastanawiasz się, co na sierść psa, koniecznie zapoznaj się naszym Partnerem 🙂

Możesz również polubić